YEMİŞLİ’DE “HALK TOPLANTISI”

Ana Sayfa » Simav Haberleri » YEMİŞLİ’DE “HALK TOPLANTISI”
Paylaş
Tarih : 20 Eylül 2018 - 12:23

Simav Kaymakamı Türker Çağatay Halim, köy ve beldelerde gerçekleştirdiği “Halk Toplantıları”nı sürdürüyor. 2018-2019 eğitim ve öğretim döneminin açılış töreni için gittiği ilçeye bağlı Yemişli Köyü köy kahvesinde vatandaşlarla bir araya gelen Kaymakam Halim, vatandaşlarla sohbet ederken
onların isteklerini beraberindeki ilçenin bazı resmi daire müdürleriyle birlikte dinledi, soruları yanıtlarken, bazı müdürler de kendi sorumluluk alanlarıyla ilgili olarak bilgilendirmelerde bulundu.

Yemişli köyündeki halk toplantısında ilk konuşan isim Kaymakam Türker Çağatay Halim oldu. Türkiye’de yeni bir eğitim ve öğretim döneminin eş zamanlı olarak başladığını hatırlatan kaymakam Halim, Simav ilçe merkezi, 6 belde ve 83 köyünde toplam 9 bin 400 öğrencinin olduğunu bildirdi.
Yeni eğitim ve öğretim döneminin Yemişli için ayrı bir önemi ve değeri de olduğuna dikkat çekerek sözlerini sürdüren Kaymakam Halim, “Ayrıca Yemişli köyümüzün okulu için de önemli bir değişiklik oldu. Bizlerin uzun zamandır takip ettiği bir konu gerçekleşti. Okulumuzun öğrencisi, bu köyün çocuğu, şehidimiz Kenan Karabodur’un ismi Yemişli Ortaokuluna verildi. 2018-2019 eğitim öğretim döneminin ilçemizdeki başlangıcını yaptığımız Yemişli Köyümüzün okulunda şehidimizin adını taşıyan tabela yerine asıldı. Şimdide sizlerle bir aradayız. Bu ayki halk toplantılarının birini Yemişli köyümüzde sizlerle gerçekleştiriyoruz” dedi.
Yemişli’deki halk toplantısına Simav Belediye Başkanı Süleyman Özkan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Şirikçi ve yardımcısı Özgür Yıldız, Simav Müftüsü Muhammed Aydın, Orman İşletme Müdürü Osman Aksoy, Tarım ve Orman İlçe Müdürü Murat Tokdemir, Sosyal Hizmetler İlçe Müdürü Bilge Sapmaz, İlçe Özel İdare Müdürü Recep Yalçın, Emniyet Müdürü Aytaç Ayhan, İlçe Jandarma Komutanlığı yetkilisi, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Çetin Balamur ile birlikte katıldığını belirterek sözlerini sürdüren kaymakam Halim, “Ben dahil hepimiz sizleri dinlemeye, isteklerinizi, şikayetlerinizi öğrenmeye geldik. Biz istiyoruz ki burada sizler konuşun. Bu kadar müdür sizlerin sormak istediği soruları yanıtlamak için burada. Sormak istediğiniz sorular varsa bunları cevaplandıralım. İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu’nun bakan olmasıyla birlikte ülkemizde asayiş, güvenlik, terör ve uyuşturucuyla mücadele konusunda çok ciddi yol kat edildi. Çok ciddi başarılara imza atıldı. Türkiye’de insanların can ve mal güvenliğini sağlamak üzere çok noktada vali ve kaymakamların nezaretinde yol kontrolü ve aramaları yapıldığı gibi söz konusu denetimler sürdürülüyor. Uyuşturucu ile mücadelede sağlanan başarıyı, terörle mücadelede sağlanan başarıyı ulusal basından takip ediyorsunuz. Ayrıca kent güvenliğini sağlamak adına Simav’da dahil olmak üzere birçok ilde ve ilçede şehir giriş çıkışlarına önemli noktalara kameralar kuruldu. İlçemiz de bunlardan birisi” şeklinde konuştu.
HER POLİS VE JANDARMA TRAFİK POLİSİ GİBİ CEZA YAZABİLECEK..
Sürdürülen güvenlik ve asayiş uygulamalarına yönelik olarak son bir emrin daha yayınlandığını duyuran kaymakam Halim, “Bunu özellikle sizlerle paylaşmak istiyorum. Çünkü araç sayısı itibariyle Simav, Kütahya ortalamasının üstündedir. Yani bizim ilçemizdeki araba ve motosiklet sayısı nüfusa oranla ülke ortalamasının üstünde Şimdi artık tüm polisler İçişleri Bakanlığımızın emriyle trafik polisi gibi görev yapacak. Tüm jandarma personeli de trafik jandarma olarak görev yapacak. Yani artık tüm polis ve jandarma trafik cezası kesebilecek. Özellikle dikkat edilmesi gereken trafiğe çıkan herkes can ve mal güvenliği için emniyet kemerini taksın. Araç kullanırken kesinlikle kimse araç cep telefonu ile konuşmasın. Bu iki hususa uymayan araç sürücülerine trafik işlemi uygulamak zorunda kalacağız. Bu bizzat bakanımızın katıldığı bir denetimle ülkemizde başladı. Aslında bunun anlatılmasına gerekte yok. Birçoğunuzun ehliyeti var ve şunu biliyoruz ki ülkemizdeki trafik kazalarının %90’ı da sürücü hatasından kaynaklı kazalar. Dolayısıyla hepimizin her şeyden önce trafik cezası yememek, denetime takılmamaktan öte kendi güvenliğimizi sağlamak adına bu kurallara uymamız gerekiyor. Biliyorsunuz burası Yemişli köyü. Simav-Bursa devlet karayolunun üzerinde yer alan bir yer. Geçen sene Karayolları Genel Müdürlüğü Simav-Bursa yolunda 10 kilometrelik bir iyileştirme yapma kararı aldı. Bu 10 kilometrelik iyileştirmemizin merkezi de Yemişli köyü olarak belirlendi. Çalışma devam ediyor. İnşallah bittiğinde herkes için daha geniş ve daha güvenli bir Bursa yolu geçişi olacak” dedi.
YEMİŞLİ’NİN ALT YAPISI, KANALİZASYON, HAZİNE ARAZİSİ, HASTANEDE DOKTOR AÇIĞI SULAMA SİSTEMİ..
Daha sonra halk toplantısına köy muhtarı Abdullah Özen ile birlikte katılan bazı vatandaşlar Yemişli köyünün istek ve beklentiler konusunda çeşitli görüş ve isteklerini dile getirdi. Kazım Şahin adlı vatandaş, Simav-Dağardı güzergahının Yemişli köyünün içinden geçmesinin köyün alt yapısını olumsuz etkilediğini dile getirirken yol yapımında köyün alt yapısının bozulmasına göz yumulmamasını istedi. Dündar Adem adlı vatandaş ise Hazine’ye zirai amaçla kullanılan ait tarım arazilerinin kiralanması ya da satın alınmasına ilişkin bilgi istedi. Yemişli Köyü Muhtarı Abdullah Özen ise Yemişli göletinin tamamlandığını hatırlatarak gölette bağlı sulama sisteminin kurulmasını beklediklerini kaydetti. Yemişli halkından olan Halil Coşkun adlı yaşlı böbrek hastası vatandaş ise Doç. Dr. İsmail Karakuyu Simav Devlet Hastanesinde bazı dallarda uzman doktor eksikliklerinin olduğunu öne sürerek, “Yeni hastane yapmak önemli değil, içini uzman doktorlarla doldurmak önemli. Ben böbrek hastasıyım. Aradığım doktoru İstanbul’da buldum. Belirli zamanlarda kontrole gidiyorum. Onun için hastanemizde eksikliği bilinen uzman doktorlar tamamlanmalı” şeklinde konuşurken bazı vatandaşlar da köyün kanalizasyonunun dereye aktığını ve akan kanalizasyonun da pis koku oluşturduğunu öne sürdü.
KAYMAKAMLIK-BELEDİYE UYUM İÇİNDE..
Vatandaşların konuşmalarına kaymakam Halim ve ilgili ilçe müdürleri tek tek cevap verdi. Kaymakam Halim Simav Belediyesi ile önemli bir uyum içinde halka hizmet vermeyi sürdürdüklerini hatırlatarak özellikle araç desteği konusunda başkan Özkan’ın duyarlılığından söz etti. İtfaiye ve cenaze aracı hizmeti sunulmasında belediyenin öne çıktığını kaydeden kaymakam Halim , “Kurumlar arası uyum ve dayanışmanın önemini belediye ile kurduğumuz dayanışmada görüyoruz” dedi.
BAŞKAN ÖZKAN, İMKANLAR DAHİLİNDE DESTEK OLUYORUZ..
Belediye Başkanı Süleyman Özkan ise imkanlar ölçüsünde sadece belde belediyelerine değil Simav’ın tüm köylerine de yardımcı olmaya çalıştıklarını ifade ederek Yemişli’ye de araç desteği ile haşerelere karşı ilaçlama desteği sunduklarını hatırlattı.
Yemişli muhtarı Özen’in gölette bağlı sulama sistemi kurulmasına ilişkin isteğini yanıtlayan kaymakam Halim, Devlet su İşleri Bölge Müdürlüğüne bizzat giderek bu konuda yapılan girişimlerin durumunu yerinde öğreneceğini, gölete bağlı sulama sistemi ihalesinin 2019 yılı içinde yapılması için görüşme yapacağını açıkladı. Kapanan belde belediyelerine de değinen Halim, devletin belde belediyelerinden beklediği hizmeti alamadığını, vatandaşların beldelerinden göç ettiğini, köy statüsüne dönüşün Simav’ın eski beldeleri Yemişli, Yeşildere, Beyce, Kuşu, Yeşilköy, Hisarbey-Kusumlar, Yaykın’ı hatırlatarak bunlardan birçoğunun ihtiyacı olan alt yapı yatırımlarının köy statüsüne dönmelerinin ardından yapıldığını, yapılmaya da devam edildiğini bildirdi.
Simav İlçe Sağlık Müdürü Dr. Ahmet Özer ise Devlet Hastanesinde görev yapan uzman doktorların mecburi hizmet süresini doldurmalarıyla ayrılmalarının ardından eksikliklerinin mecburi hizmet kuralarıyla 2-3 ayda giderildiğini anlatarak, uzman doktorların niteliği ve sayısının hastanede bulunmasının ilçenin genel nüfusuyla orantılı olduğuna dikkat çekti. Yemişli Sağlık Ocağı’nın kendisine bağlı 10 sağlık ocağından birisi olduğunu hatırlatan Dr. Özer, “Yemişli Sağlık Ocağı, içinde doktoru bulunan önemli bir ilk adım sağlık istasyonumuzdur” dedi. *Haber: Şerif Erel

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

SİMAV’DA ‘YEŞİL REÇETE‘ OPERASYONU: 3 GÖZALTI
SİMAV’DA ‘YEŞİL REÇETE‘ OPERASYONU: 3 GÖZALTI

Sahte reçete, başkasına ait reçete gibi usulsüz gereçlerle Simav’da ki bazı eczanelerden yeşil reçeteli ilaçları usulsüz temin edenlere

SİMAV’A E-SINAV MERKEZİ AÇILIŞI SÜRÜCÜ ADAYLARINI ARTIRDI
SİMAV’A E-SINAV MERKEZİ AÇILIŞI SÜRÜCÜ ADAYLARINI ARTIRDI

Simav Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu hizmet binasında 2020’nin sonunda ilk kez hizmete giren e-Sınav Merkezi, Simav’da

GÖNÜLLÜ İTFAİYECİ EĞİTİMLERİ YAYGINLAŞACAK
GÖNÜLLÜ İTFAİYECİ EĞİTİMLERİ YAYGINLAŞACAK

Simav Belediye Başkanı Adil Biçer, son gerçekleştirdiği Kasım dönemi ilk meclis toplantısı sonunda Belediye olarak yapılan hizmet ve projelerle