YENİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM DÖNEMİ YEMİŞLİ ŞEHİDİNİN OKULUNDA BAŞLADI

Ana Sayfa » Simav Haberleri » YENİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM DÖNEMİ YEMİŞLİ ŞEHİDİNİN OKULUNDA BAŞLADI
Paylaş
Tarih : 18 Eylül 2018 - 12:01

67 eğitim-öğretim kurumu, 905 idareci ve öğretmen, 9 bin 400 öğrencinin merhaba dediği 2018-2019 eğitim ve öğretim dönemi, Simav Kaymakamı Türker Çağatay Halim, Belediye Başkanı Süleyman Özkan ve birçok resmi daire yöneticisinin katılımıyla Simav’a bağlı Yemişli Köyünde Şehit Kenan Karabodur Ortaokulunda törenle başladı.

Eğitim ve öğretime verdiği önemle bilinen Simav’da okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerde 2018-2019 döneminin ilk zili çaldı. Simav Kaymakamlığının Simav İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte hazırladığı eğitim-öğretim dönemine başlangıç töreni ise bu kez ilçe merkezinde değil, ilçeye bağlı Yemişli Köyünde kısa bir süre önce ismi değiştirilerek “Şehit Kenan Karabodur Ortaokulu” olan eğitim kurumunda yapıldı.
Simav Kaymakamı Türker Çağatay Halim, Simav Belediye Başkanı Süleyman Özkan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Şirikçi ve yardımcısı Özgür Yıldız, Simav Müftüsü Muhammed Aydın, Orman İşletme Müdürü Osman Aksoy, Tarım ve Orman İlçe Müdürü Murat Tokdemir, Sosyal Hizmetler İlçe Müdürü Bilge Sapmaz, İlçe Özel İdare Müdürü Recep Yalçın, Emniyet Müdürü Aytaç Ayhan, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Çetin Balamur, okulun müdürü Ramazan İlivan, Yemişli Muhtarı Abdullah Özen, okula ismi verilen Şehit Kenan Karabodur’un ağabeyi Remzi Karabodur, öğrenci velileri, öğretmenler ve okulda eğitim ve öğretim gören 158 öğrencinin katıldığı törende ilk konuşmayı okulun müdür yardımcısı Cevdet Bayraktutar yaptı. Konuşmasında Yemişli Köyündeki dünden bugüne okullaşmayı ve eğitim öğretimi anlatan Bayraktutar, “Yemişli’de ilkokul; Cumhuriyetin ilk yıllarında başlamış ve 1927 yılında ilkokulun temelleri atılarak 1933 yılında eğitim öğretime başlamıştır.
Ortaokul ise Yemişli Köyü tüzel kişiliğine ait eski bir binada 1979-1980 eğitim öğretim yılında açılmıştır. Köy içindeki okul binalarının yetersiz olması dolayısıyla bugünkü bulunduğumuz yere okul yaptırılarak 1989 Mart ayında taşınılmıştır. Ayrı birimler olarak faaliyetlerini sürdüren ilkokul ve ortaokul 1989-1990 eğitim öğretim yılında birleştirilerek Yemişli İlköğretim Okulu olmuştur. 2012-2013 eğitim öğretim yılında 4+4+4 eğitim sistemine geçişle tekrar ilkokul ve ortaokul olarak ayrılmıştır. Ortaokula 1997 yılında vatani görevini yaparken Siirt’in Eruh ilçesinde bölücü terör örgütü Pkk’lı teröristlerle çıkan çatışmada şehit olan Kenan Karabodur’un ismi Simav Kaymakamı Türker Çağatay Halim’in girişimleriyle verilmiştir” dedi.
Öğrenciler tarafından çeşitli şiirlerin okunduğu programda günün anlam ve önemini belirten konuşma ise öğretmenlerden Erkan Akdoğan tarafından yapıldı. Okulların açıldığı ilk haftanın İlköğretim haftası olarak kutlandığına dikkat çeken Akdoğan, “Bugün hepimiz yeni bir eğitim öğretim yılına başlamış olmanın coşkusu içindeyiz. Kavuştuğumuz okulumuz, öğretmenimiz ve arkadaşlarımız, hepimizi sevince boğdu. Aramıza yeni katılan arkadaşlarımızla bir an önce tanışmayı arzuluyoruz. Okul bizim ikinci evimiz gibidir. Beraber yaşamayı, sevgiyi, dostluğu ve arkadaşlığı burada öğreniyoruz. Öğrendiğimiz bilgiler yanında oynadığımız oyunlar ve söylediğimiz şarkılarla hoşça vakit geçiriyoruz. Aynı zamanda sevinç ve üzüntülerimizi de paylaşıyoruz. Kendimize, ailemize, çevremize, milletimize ve insanlığa faydalı olmak, okuma-yazma öğrenmekle başlar. Öğrendiklerimizle iyiyi kötüden, doğruyu yanlıştan, bilimi hurafeden ayırır ve bugünkü dünyanın ulaştığı bilgi birikimini elde ederiz. Çağdaş ülkeler seviyesine ancak bilgili ve eğitimli insanlarla ulaşılır. Bir ülkenin gelişmişlik düzeyi eğitimli insan sayısıyla ölçülür. Yeni bilgilere, yeni dostluklara, güzel günlere ve aydınlık fikirlere ulaşmamız dileği ile İlköğretim Haftanızı kutluyorum” şeklinde konuştu.
Daha sonra törene katılan Simav Belediye Başkanı Süleyman Özkan tarafından okulun birinci sınıfına başlayan öğrencilerle diğer öğrencilere kırtasiye seti hediye etmesi gerçekleşti. Başkan Özkan minik öğrencileri sevindirirken onlara başarı dileğinde bulundu. Aynıca okulun 8.sınıf öğrencileri tarafından birinci sınıf öğrencilerine çeşitli hediyeler takdim edildi.
Simav’daki 2018-2019 Eğitim Öğretim dönemi açılış töreninin son konuşmacısı ise Kaymakam Türker Çağatay Halim oldu. Eğitim, öğretim döneminin başlangıcını Türkiye ve Simav açısından değerlendiren, Yemişli Ortaokulu’nun isminin niçin “Şehit Kenan Karabodur Ortaokulu” olarak değiştirildiğini anlatan kaymakam Halim şöyle konuştu, “Sevgili öğrenciler değerli Simavlılar; bugün ülkemizde milyonlarca öğrenci okullarıyla buluştu. 2018 -2019 eğitim öğretim dönemi başladı. İlçemiz Simav’da yeni dönemin başlangıç programını Yemişli’deki okulumuzda bu yapmak istedik. Bugün Simav’da özel okullar da dâhil anaokulları, ilkokullar, ortaokullar ve liselerde toplam 67 eğitim kurumunda 9400 öğrenci okulla buluştu. Yemişli’de birlikte olmamızın iki sebebi var. Birincisi söylediğim gibi eğitim döneminin başlangıç programını bu okulda icra etmek istedik. İkinci sebep ise bu köyün çocuğu, bu okulun öğrencisi kahraman şehidimizin Kenan Karabodur’un adının bu okulumuza verilmesi. Simav Kaymakamlığı olarak yaptığımız teklif önce Kütahya Valiliğimiz sonra Milli Eğitim Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından kabul edildi ve şehidimizin adı bu okulumuza verildi. Bu okul bundan sonra çok daha büyük bir anlam kazandı. Bu duygularla başta Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, Şehit Kenan Karabodur ve tüm şehitlerimizle bilhassa şehit öğretmenlerimizi şükranla yâd ediyorum. Yeni eğitim öğretim döneminin Simav’ımıza ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.”
Kaymakam Halim’in konuşmasının ardından 2018-2019 eğitim ve öğretim dönemine Şehit Kenan Karabodur Ortaokulu olarak başlayan okula adı verilen Şehit Karabodur için Simav Müftüsü Muhammed Aydın tarafından dua okundu, ardından da okulun 4.sınıf öğrencileri sınıflarında ziyaret edildi.
Kaymakam Halim ve Belediye Başkanı Özkan’ın çeşitli sorularını yanıtlayan öğrencilerin ilk gün heyecanı yaşadıkları ise gözlerden kaçmadı. *Haber: Şerif Erel

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

SİMAV’DA ‘YEŞİL REÇETE‘ OPERASYONU: 3 GÖZALTI
SİMAV’DA ‘YEŞİL REÇETE‘ OPERASYONU: 3 GÖZALTI

Sahte reçete, başkasına ait reçete gibi usulsüz gereçlerle Simav’da ki bazı eczanelerden yeşil reçeteli ilaçları usulsüz temin edenlere

SİMAV’A E-SINAV MERKEZİ AÇILIŞI SÜRÜCÜ ADAYLARINI ARTIRDI
SİMAV’A E-SINAV MERKEZİ AÇILIŞI SÜRÜCÜ ADAYLARINI ARTIRDI

Simav Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu hizmet binasında 2020’nin sonunda ilk kez hizmete giren e-Sınav Merkezi, Simav’da

GÖNÜLLÜ İTFAİYECİ EĞİTİMLERİ YAYGINLAŞACAK
GÖNÜLLÜ İTFAİYECİ EĞİTİMLERİ YAYGINLAŞACAK

Simav Belediye Başkanı Adil Biçer, son gerçekleştirdiği Kasım dönemi ilk meclis toplantısı sonunda Belediye olarak yapılan hizmet ve projelerle