YILIN SON MUHTARLAR TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİ

Ana Sayfa » Simav Haberleri » YILIN SON MUHTARLAR TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİ
Paylaş
Tarih : 28 Aralık 2017 - 12:27

Simav Kaymakamı Türker Çağatay Halim, Simav’a bağlı 83 köy, 6 belde ve ilçe merkezindeki mahalle muhtarlarıyla diğer ilçe yöneticilerini 2017 yılı için son kez bir araya getirdi.
Kaymakam Halim başta olmak üzere Simav belediye Başkanı Süleyman Özkan, İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Binbaşı Sayit Bayramoğlu, beldelerin belediye başkanları, İl Genel meclisinin Simavlı üyeleri, sosyal yardımlaşma ve dayanışma Vakfı Müdürü Çetin Balamur Ve Çalışma Arkadaşlarıyla Vakfın Mütevelli Heyeti İçinde Yer Alan Daire Müdürleriyle muhtarların katıldığı toplantı Eynal Firuze salonunda gerçekleşti. Toplantıda bazı birim yetkililerinin halka yönelik hizmetleriyle ilgili açıklamalarda bulunduğu toplantıda TÜVTÜRK olarak adlandırılan Simav Araç Muayene İstasyonu Amiri Ali Kaya Karlılar, Simav kırsalındaki bazı köylerde 2 Ocak-1 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirecekleri traktörlere yönelik fenni muayeneler ve bunların tarihleri hakkında bilgi sundu. Daha sonra kürsüye gelen İlçe sağlık Müdür Vekili Dr. Ömer Faruk Akyürek, İlçe Sağlık Müdürlüğü olarak özellikle 40-69 yaş arası bayanların sağlık sorunlarıyla ilgili olarak gerçekleştirilen ve sürdürülen kanser tarama hizmetlerine dikkat çekti.
BAŞKAN ÖZKAN MUHTARLARIN YENİ YILINI KUTLADI..
Dr. Akyürek’ten sonra kürsüye gelen Simav belediye Başkanı Süleyman Özkan, 2017 yılının hatasız ve kazasız olarak geride kaldığını ifade ederek, “ İnşallah 2018 yılını da saygı, sevgi, hoşgörü ve başarıyla geçiririz diye düşünüyorum. Esasında yılın muhtarını seçmek istiyordum ama olmadı. İnşallah 2018 yılında hem mahallelerimizde hem de köy ve beldelerimizde yılın muhtarını seçeriz. Malum zaman zaman ihtiyaçlar oluyor elimizden geldiğince yardımcı oluyoruz. Belediyemiz imkânları yardımcı olmaya her zaman hazırız. Büyükşehir konusunda yasanın Mart ayında çıkacağı söyleniyor. Ama henüz belli değil. İçişleri Bakanlığı çalışma yapıyor. Bir ihtimal Mart 2019 diye söyleniyor. İnşallah hepimiz için hayırlı olur. Yeni yılın hepimize hayırlar getirmesini diliyorum” dedi.
Toplantıya ev sahipliği yapan Simav Kaymakamı Türker Çağatay Halim, 2017 yılının son muhtarlar toplantısı için bir araya gelindiğini belirterek sözlerine başladı. 2015-2016 yıllarının Simav’da kamu hizmetleri açısından verimli geçtiğini hatırlatan Kaymakam Halim, şöyle devam etti:
2017 YILINDA 83 KÖYDE TOPLAM 235 ALT VE ÜST YAPI PROJESİNİ GERÇEKLEŞTİ..
“Genel bir değerlendirme yaptığımızda 2017 yılı önceki 2 yıla göre çok daha verimli olduğunu görüyoruz. Birinci husus; sizlere de yazılı olarak ulaştırıldığı gibi bundan sonra Cumhurbaşkanlığı Makamında yapılacak Muhtarlar toplantısına gidecek muhtarlarımıza Türk Hava Yolları daha uygun bilet sağlayacak. Hepinize ayrı ayrı tebliğ edildi. İkinci husus Muhtar taleplerini etkin şekilde sonuçlandırmak için İçişleri Bakanlığımız tarafından muhtar bilgi sistemi oluşturuldu. Bununla ilgili şifre dağıtıldı. İçişleri Bakanlığı da bununla ilgili 2015/8 sayılı genelgeyi yayınladı. Bilhassa Bakanlığın ve Valiliğimizin Belediyeden isteği var. Muhtar taleplerinin 15 gün içinde sonuçlandırılması isteniyor. Zaman zaman bu hususlarda bazı aksamalar olmuş. Önümüzdeki zamanda bu aksamaların da ortadan kaldırılması yönünde geçen hafta Valilik Makamı tarafından bizlerde talimatlandırıldık. Ayrıca ilimize yapılacak yatırımların tek yerden ve doğru şekilde yönlendirmek için Zafer Kalkınma Ajansı Bünyesinde yatırım destek ofisi kuruldu. Bu sene yatırımları incelemek ve ihtiyaçları tespit etmek için birçok köyümüzü ziyaret ettik. En son da dün Hasanören köyünde idik. Hemen hemen ziyaret ettiğimiz 46 köyde yatırımların büyük ölçüde sağlıklı yürüdüğünü gördük. 2018 yılında hangi yatırımlara ağırlık vermek gerektiğini de yerinde tespit ettik. Köylere Hizmet Götürme Birliği olarak 2016 yılında 9 milyon 908 bin TL bütçeyle 202 tane köyde alt yapı ve üst yapı projesi gerçekleştirdik. 2017 yı-lında bu rakam 11 Bin 606 TL’ye yükseldi ve 83 köyümüzde toplam 235 alt yapı ve üst yapı proje-sini gerçekleştirdik. Şu ana kadar yüklenici sebe-biyle tamamlanamayan Beciler’de alt yapı proje-sini 2018 yılında tamamlayacağız.
2017 yılında başlanan Beyce köyü alt yapı projesi 2018 yılında tamamlanacak. Ayrıca yer teslimi yapılan ancak iklim şartları sebebiyle 2018 yılına sarkan Pulluca ve Çakırlar köylerinin içme suyu sondaj çalışması yapılacak. Gezdiğimiz köylerde şunu gördüm. Bizim önceliğimiz alt yapı olmalı. Çünkü 1980’li yıllarda yapılmış alt yapılar artık ekonomik ömrünü doldurmuş. Bir de insan ve çevre faktöründen dolayı artık eskisi kadar bol bereketli içme suyu bulamıyoruz. Bir başka husus özellikle Maden köyü sokaklarında çamurla karşılaşınca sokakların düzgün ve sağlıklı hale getirilmesi için kilitli parke taşının önemini bir kez daha anladık. Ancak Muhtarlarımızda bu konuda bizle aynı doğrultuda düşünmesi gerekiyor. Eğer köyde içme suyuyla ilgili eksiklik varsa, sokaklarında sağlıklı olması anlamında eksikliği varsa bizim önceliğimiz bu olmalı. Eğer biz bu önceliği kenara bırakıp ta daha büyük minare yapalım, Köy Konağını yetiştirelim, düğün salonu yapalım gibi hedeflere yönelirsek bazı gerçeklerden uzaklaşmış oluruz. Köylere Hizmet Götürme Birliğimizin tüzüğünde yazan öncelikli hedeflerden sapmış oluruz. Dolayısıyla yerinde tespit ettiğimiz bu gerçeklikten 2018 yılında ayrılmamalıyız.”
13 BİN 130 KİŞİYE 16 MİLYON 842 BİN TL’LİK SOSYAL YARDIM..
Köy yollarında standartların yükseldiğini, Birinci kat, ikinci kat derken artık Simav’da sıcak asfalt uygulamasının konuşulur hale geldiğine dikkat çekerek sözlerini sürdüren Kaymakam halim, “BSK dediğimizin sıcak asfalt ilçemiz için artık olağan halini aldı. Sadece bu sene 31 km BSK asfalt yol yapıldı. Bu konuda İl Özel İdaremizin Genel Sekreterinin ve Sayın Valimizin ilçemizde çok güzel bir katkısı oldu. Huzurlarınızda hepsine teşekkür ediyorum. Son 3 yılda ilçemizde 50 km BSK asfalt yol yapıldı. Yaklaşık 1,5 yıldır ücreti İl Özel İdaresi tarafından ödenen bir iş makinesi tüm köy yollarımızda çalıştı. Artık köy yollarımızın virajları azaltılmış, genişletilmiş, standardı yüksek ve BSK asfalt yol haline getirilmeye hazır yollara dönüştürüldü. Bu makinamız çalışamaya hala devam ediyor. 2017 yılında ilçemiz Karayolları Genel Müdürlüğü çalışmaları açısından da daha hızlı, verimli bir dönem oldu. Gediz ilçesi ile bölünmüş yol çalışması devam ediyor. Bu çalışma en çok ilçemiz Simav’ı ilgilendiriyor. Trafik açısından risk oluşturan Beyce kavşağı dediğimiz kavşakta tamamlandı. Ancak Karayolları Genel Müdürlüğünden bir isteğimiz var. Bu kavşakta ki bölünmüş yolun ilçe çıkışıyla birleştirilmesini istiyoruz. O zaman bu hizmet çok daha anlamlı hizmet haline gelecek. Sağlık açısından büyük önem arz eden hastanemiz taşındı.
Bu son yıllarda Simav’a yapılan maliyeti en büyük kamu yatırımıdır. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Tabi insanların yeni bir binaya alışması zaman alacak. Yön tabelalarında eksiklik olabilir, asansörle gitmek istediğiniz noktaya ulaşamayabilirsiniz. Bu alışma süresinde 1-2 ay geçene kadar oradaki personelimizin, hem hastalarımızın hem de hasta yakınlarımızın birbirine daha hoşgörülü olması gerekiyor. İlçemiz genelinde 2017 yılında ölümle sonuçlanan trafik kazaları oldu ve 13 vatandaşı yitirdik. Bu kazaların büyük çoğunluğu her zaman vurguladığımız gibi tek taraflı traktör ve motosiklet kazaları. Demek ki traktör, motosiklet kullanırken bunun bir trafik sorunu olduğunu, uyulması gereken kuralların olduğunu unutmayacağız. Köyde yaşıyor olmamız bizim doğal traktör sürücüsü olmamız anlamına gelmiyor. İlçemiz genelinde yol aramaları ve trafik kontrolleri daha ciddi hale geldi, arttırıldı. Bu kapsamda Muhtarlar olarak öncü rol olmanızı bekliyoruz. Trafiğe çıkan her vatandaşımız kış lastiklerini taktırsın, zorunlu trafik sigortasını yaptırsın, araç muayenesini yaptırıp yola çıksınlar. İçişleri Bakanlığının üzerinde önemle durduğu bir başka konuda uyuşturucu. 2017 yılından polis ve jandarma bölgemizde 73 gram muhtelif uyuşturucu madde ile 500 kök de kenevir ele geçirildi. Bu kapsamda da 48 kişiye adli işlem yapıldı. Belki bu ülke ortalamasının çok altından ama demek değil ki Simav ilçesinde bu konuya daha fazla ciddiyetle değinilecek. Şu an itibariyle Kolluk Kuvvetlerimizin birinci vazifesi tüm ülkede olduğu gibi uyuşturucu. İlçemiz genelinde sosyal yardımlar olarak toplam 13 bin 130 kişiye 16 milyon 842 bin TL’lik sosyal yardım ulaştırıldı. Öyle zannediyorum ki Simav’da ihtiyacı olup da devletimizin ulaşmadığı bir vatandaşımızın kaldığını düşünmüyorum. Tarım anlamında genç çiftçi projesinde başarılı oldu. 2017 yılında 32 çiftçiye 30’ar bin TL olmak üzere toplam 960 Bin TL hibe sağlandı. Sevindirici olan bu 32 projenin çok farklı başlıklar altından olması. 2016 yılında da 28 çiftçimiz bundan faydalanmıştı. Demek ki ilerleterek başarılı bir sınav verdik. Bir de kadastro çalışmaları var. 2017 yılında 15 bin 067 hektar alanda kadastro ve yenileme çalışması Simav’da tamamlandı. 2017 yılı ilçemiz için verimli geçti. 2018 yılında da sizlerin katkıları ve desteğiyle iyi geçmesini temenni ediyorum. Herkesin yeni yılını kutluyorum” diyerek sözlerini tamamladı.
BENLİ VE ŞENAY GÜVEN TAZELEDİ..
Daha sonra Simav Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Çetin Balamur kürsüye gelerek 2017 yılı sonu için Vakıf Mütevelli Heyeti içinde görev yapan muhtar üyelerin görev sürelerinin dolduğunu hatırlattı. Çavdır mahallesi Muhtarı Baki Benli ve Söğüt Köyü muhtarı Mustafa Şenay’ın yerine seçim yapılması gerektiğini vurgulaması üzerine toplantıya katılan muhtarlar aynı isimlerin vakıf mütevelli heyet üyeliğini sürdürmelerini istediler. Yapılan oylamada oy birliği kararı alınırken bir bakıma Benli ve Şenay tekrar güven tazelemiş oldu.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

DEMOKRASİ ZİNCİRİNİN İLK HALKASI OLAN MUHTARLAR 19 EKİM MUHTARLAR GÜNÜNÜ KUTLADI
DEMOKRASİ ZİNCİRİNİN İLK HALKASI OLAN MUHTARLAR 19 EKİM MUHTARLAR GÜNÜNÜ KUTLADI

En küçük yerleşim birimi olarak adlandırılan köy ve mahallelerde devletin temsilcisi olarak bilinen muhtarlar, muhtarlar müessesesinin sorunlarının

KIRSALIN OLMAZSA OLMAZINDAN SİMAV ZİYARETİ
KIRSALIN OLMAZSA OLMAZINDAN SİMAV ZİYARETİ

Kütahya merkez ve Simav ile birlikte 11 ilçe köylerinin her türlü alt ve üst yapısına yapılacak yatırımları programlar dahilinde gerçekleştiren

SİMAV’IN ÜNİVERSİTELİLERİNİ ÜniAK GÖLCÜK’TE BULUŞTURDU
SİMAV’IN ÜNİVERSİTELİLERİNİ ÜniAK GÖLCÜK’TE BULUŞTURDU

AK Parti Simav İlçe Başkanlığı bünyesinde kurulu AK Parti Gençlik Kolları Üniversiteler Birimi (ÜniAK), şehirdeki Kütahya’daki