YİNE BAKANSIZIZ!

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » YİNE BAKANSIZIZ!
Paylaş
Tarih : 22 Temmuz 2017 - 11:23

Zaman zaman dediğim ve yazdığım gibi unutkanız.
Yaşananları, söylenenleri, çileleri, yoklukları hatta bazen de bollukları unutuveriyoruz.
Güncel olarak dile getirmek istediğim ise Kütahya’nın AK Parti’ye kurulduğu günden bu yana desteğini artırarak bağlılığını sürdürürken bunun tersi olarak da 3 Kasım 2002 seçimlerinden bu yana kurulan her hükümette, bakanlık değişikliklerinde bir türlü Kütahyalı bir bakana sahip olamayışımızın kadersizliği.
***
Biraz geriye giderek siyasi maziye bir bakacak olursak 14 Ağustos 2001 tarihinde Adalet ve Kalkınma Partisi olarak kurulan, kısa adı da AK Parti olan Cumhuriyet tarihinin en güçlü partisi AK Parti, katıldığı 3 Kasım 2002 tarihindeki ilk genel seçimlerde 365 milletvekili sayısına ulaşırken CHP 177 milletvekiliyle Ana Muhalefet Partisi olmuş, 8 bağımsız milletvekili de Meclis’te yer almıştı.
Yapılan bu seçimde “Demokratların Kalesi” olarak gösterilen Kütahya, kontenjanında yer alan 6 milletvekilinin 6’sını da AK Parti’den seçmiş, ilçenin yeminli mali müşavirlerinden Abdullah Erdem Cantimur da yürürlükteki seçim ve baraj sisteminin getirdiği avantajla AK Parti Kütahya Milletvekili olarak Meclis’e girmişti.
***
Sonraki yapılan Milletvekili seçimlerinde Kütahya’da önemli bir değişiklik yaşanmadı.
Simav açısından Cantimur ile İsmail Hakkı Biçer yer değiştirirken MHP’den seçilen Prof. Dr. Alim Işık muhalefetin gür sesi oldu.
Daha sonraki seçimde ise Kütahya’daki KİT’lerin özelleştirilmesiyle körüklenen göç nedeniyle nüfus eksilmesi milletvekili seçimlerinde Kütahya’nın önce 5, ardından da 4 milletvekili kontenjanına gerilemesiyle gerçekleşti.
Günümüzde ise Mustafa Şükrü Nazlı, Vural Kavuncu, İshak Gazel ve Ahmet Tan, Kütahya Milletvekilleri olarak hizmetlerini sürdürüyor.
***
Her seçim ve referandumda AK Parti’ye daha fazla destek veren Kütahya seçmeninin hayalini hep kurduğu “Bakan”ına hiç kavuşamadı.
6 milletvekili,5 milletvekili ve 4 milletvekili seçildiği dönemlerin tamamında Kütahya milletvekillerinden hiç birisi bakan olarak görevlendirilmezken, kurulan Hükümetlerde zaman zaman yapılan kısmi bakan değişikliklerinde de Kütahya’dan hiç bakan gösterilmedi.
AK Parti Genel Başkanlığı’nın ya da Başbakanlığın bu tutumu hep devam etti.
***
Geçtiğimiz Perşembe günü de Türkiye, AK Parti Hükümetinin yeni bakan değişikliklerinin gerçekleşmesiyle güne başladı.
Aylardır beklenen bakan değişiklikleri nedeniyle sessiz bir umudun içinde olan AK Parti’nin Kütahya kurmayları, Hükümette yer alan 26 bakandan 6’sı gönderilip 5 yeni bakan açıklanıp bazı bakanların da yeri değiştirilirken bir hayalinin üstüne soğuk su içti.
Sonuç olarak AK Parti tabanının en güçlü ve istikrarlı illerinden biri olan Kütahya, AK Parti’nin Hükümet çatısında yer alamadı.
Böylece AK Parti’den “Kütahyalı bakan” hayali yine yeni bir bahara kaldı.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 330

”Kabullenmek imkansız” Türkiye’nin koronavirüsle mücadele yolculuğu tüm hızıyla devam ederken bu konuda sanırım aşı olanlarda da

KORONA GÜNLERİMİZ 329

”Beyaz camdan yansıyan rezaletler” Biliyorum; koronavirüs salgın sürecinde ‘Korona Günlerimiz’ başlığı altında bu spot başlığın

KORONA GÜNLERİMİZ 328

”Siyaset ve Pandemi” AK Parti ve MHP dışındaki tüm partiler ‘Erken seçim’ şarkıları söylerken pandemi nedeniyle yaşanan sıkıntıların,