YOL, YOL, YOL..

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » YOL, YOL, YOL..
Paylaş
Tarih : 08 Şubat 2020 - 10:33

Otuz küsur senedir bir şekilde gazetecilik mesleğini sürdürürken meslekte 40’a merdiven dayamışlığımız ise doğrudur.
Askerlik ve bazı istisnalar dışında hep içinde bulunmaktan mutlu olduğum bu meslekte benim için değişmeyen gündem maddelerinin başında hep “Yol” gelir.
***
40 sene önce Simav’ın ve Simavlıların isteği “Yol” iken, 40 yıl sonra da “Yol” olmuştur.
Simav’ın iç Ege’nin termal turizm, doğa güzellikleri, jeotermal enerjiyle sağlanan konut ısıtmasının getirdiği temiz hava ve jeotermalli seralar, 2 üniversiteye bağlı birimler, modern devlet hastanesi, deprem sonrası kazandığı devasa okullar, ha bugün ha yarın gelmesi beklenen doğalgaz ve Hükümet Konağı ile aslında devletten birçok isteğini almış ama “Yol” konusunda beklediklerini tam anlamıyla görememiştir.
Örneğin: Simav-Dağardı-Bursa yolu yılan hikayesine dönen en büyük beklentilerinden birisidir.
Simav-Demirci Yol Ayrımı-Sındırgı yolunun günün şartlarına uygun hale getirilmesi hayali karıncanın Kabe’ye gitme arzusu kadar ağır ve aksak devam etmektedir.
Simav-Gediz yolu henüz Simavlıların sesini kesecek kadar tamamlanmamıştır.
Simav-Selendi, Simav-Hisarcık-Emet-Tavşanlı güzergah yolu ise ‘eh işte’.
***
Genellikle seçim zamanları dillendirilen Simav’ın yol konusundaki beklentileri, “Seçim biter, kavga biter” kabilinden ötelenir.
Bırakın etkili ve yetkilileri muhalefet partileri adeta kepenk indirir.
Ve Simav’ın yol meselelerini gidermek bir yana dursun konuşmak bile mümkün olmaz.
Yol konusunda adeta devletten öte hizmet veren tek kuruluş ise İl ve ona bağlı İlçe Özel İdare Müdürlükleridir.
Bırakın mıcırlı asfalt yol yapımlarını sıcak asfaltla adeta kendini aşmaktadır.
***
Peki, Kütahya yol yapımı konusunda ne yapmıştır. Bir iki kamu yatırımı ve bor hariç her şeyi özelleşen Kütahya, Türkiye İstatistik Kurumu Manisa Bölge Müdürlüğü’nün ortaya koyduğu istatistik rakamlara göre Ege bölgesindeki 8 il arasında Kütahya il ve devlet yolu açısından sondan 7.ci sıradaki yerini 956 kilometreyle korurken, 2018 yılında Kütahya ilinde il ve devlet yolu uzunluğu, 2014 yılına göre % 0,1 azalış göstererek 956 km’ye düşmüş olup Kütahya, bu değerle il ve devlet yolu uzunluğu en fazla olan 25. il konumundadır. Kütahya ilinde bulunan il ve devlet yolları uzunluğunun Türkiye genelindeki il ve devlet yolları uzunluğu içindeki payı ise % 1,5’tir.
***
Gelelim sözün özüne: Yıl 2020, aylardan Şubat.
Simav’ın ve Simavlıların yol hayali devam etmektedir.
“Hayırlı Yol”culuklar.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 339

”20 AY ASKERLİK GİBİ” Tam 20 ay ya da yaklaşık 610 gün.. Ne çileler çektik, ne tehlikeler atlattık. Kimisi nezle ile gribi, kimisi Koronavirüsle

KORONA GÜNLERİMİZ 338

”Kafalar karışık..” Pandemiyle mücadele sürerken bilindiği gibi Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyelerinin açıklamaları da aylardır

KORONA GÜNLERİMİZ 337

”Aşı Olmak – Olmamak” İçinde bulunduğumuz Koronavirüsle mücadele sürecinde her türlü sosyal ve kültürel etkinliklerin pandemi kuralları