YÜKSEK OKULLULAR MEZUNİYET SEVİNCİNİ CUMHURİYET MEYDANINDA YAŞADI

Ana Sayfa » Simav Haberleri » YÜKSEK OKULLULAR MEZUNİYET SEVİNCİNİ CUMHURİYET MEYDANINDA YAŞADI
Paylaş
Tarih : 07 Mayıs 2018 - 12:43

Dumlupınar Üniversitesi’ne bağlı Simav Meslek Yüksek Okulu ile Simav Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulunun bu yıl mezun verdiği
yaklaşık 500 öğrencisi için mezuniyet töreni düzenlendi. İlk kez Simav Cumhuriyet Meydanında gerçekleşen mezuniyet törenine mezun
öğrenciler; yüksek okulların yöneticileri, öğretim üyeleri, öğretim görevlileri ve Simav protokolüyle birlikte Kışla Caddesi üzerinden Simav mehteranı eşliğinde yürüyerek gelirken tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.
Mezuniyet törenin açılış konuşmasını Meslek Yüksek Okulu (MYO) Müdürü Doç.Dr. Rüştü Güntürkün yaptı. Güntürkün,”Bugün burada Simav Meslek Yüksekokulu ve Simav Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulundan mezun olan gençlerimizin sevinçlerini Simav halkı, öğrencilerimizin aileleri ile paylaşmak ve gençlerimizi şerefle uğurlamak için bir aradayız. Öncelikle bu anlamlı günde kıymetli vakitlerinizi ayırarak bizlere katıldığınız ve sevincimize ortak olduğunuz için şahsım ve tüm Simav Meslek Yüksekokulu Ve Simav Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu adına herkese teşekkür ediyor, törenimize hoş geldiniz diyorum.
Sözlerime başlamadan önce, ülkemiz halen fiili olarak Afrin’de ve ülkemizin farklı yerlerinde terör örgütleriyle savaş halindedir. Bizim rahat bir şekilde öğretimimizi ve mezuniyetimizi yapabilmemiz için canlarını feda eden aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet, kederli ailelerine başsağlığı, gazilerimize de acil şifalar diliyorum.
Sevgili mezun adaylarımız;
Üniversitemiz kurulduğunda birçoğunuz henüz dünyaya gelmemiştiniz; lâkin. Zaman çok hızlı geçiyor ve işte bugün sizi uğurluyoruz. Elbette görevimiz devam ediyor; sizden sonraki nesilleri hatta daha sonrakileri ve daha sonrakileri eğitmek, topluma ve insanlığa faydalı bireyler haline gelebilmelerinde bilgi ve donanımımızı paylaşmaktan hep büyük keyif alacağız.
Sevgili gençler,
“Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Eğitimdir ki Bir Milleti Ya Özgür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır; ya da esaret ve sefaletle terk eder’ sözünde de vurguladığı gibi milletimizin şanlı ve yüksek bir topluluk halinde yaşaması için siz gençlere büyük görevler düşmektedir. Sevgili gençler hedefleriniz olsun, ilkeleriniz olsun. Önyargılı olmayın. Adalet duygusundan asla taviz vermeyin. İşini yapmak yetmez. En iyisini yapın.
Hiç unutmayın, dürüst, çalışkan ve üretken insan bir değerdir. Zorluklarla mücadele etme gücünü hiç kaybetmeyin. Çalışmaktan ve araştırarak doğruyu bulma çabasından hiç şaşmayın. Sevgili gençler; şunu unutmayın bir insan her şey olabilir, Ama en zoru Allah’ın verdiği aklı iyi işler için kullanmayı başaran, kendi çıkarlarını göz ardı edip, ülkesi için fark ve fayda yaratan insanlardan olmaktır.
Değerli veliler; dünyaya geldikleri andan itibaren üzerine titrediğiniz, büyük emeklerle, özenle yetiştirdiğiniz göz bebekleriniz evlatlarınızı hizmet etme mücadelesine uğurlamanın vakti geldi. Artık onlarla iftihar edebilirsiniz. Biliyoruz ki bundan sonra onların yaptıklarını onurla izleyeceksiniz. Bugün Dumlupınar Üniversitesi olarak bizler bu mutluluğu yaşarken arkasındaki en büyük destekçiler siz değerli velilerimizsiniz. Bunun için herkesin huzurunda tüm gençlerimiz adına hepinize ayrı ayrı teşekkürü bir borç biliyorum.
Değerli öğretim elemanlarımız, bu şeref tablosunun en büyük mimarları sizlersiniz. Öğrencilerimizi; iş yaşamlarında ye sosyal yaşamlarında çeşitli başarılara imza atacak bireyler olarak yetiştirerek bugüne getirdiniz. Onlara sadece meslekleriyle ilgili bilgileri öğretmekle kalmadınız, aynı zamanda bir birey olarak sorumluluklarını, bir ekibin parçası olarak paylaşmayı ve dayanışmayı, bir üniversite mezunu olarak topluma karşı görev ve sorumluluklarını öğrettiniz. Çabalarınız için öğrencilerimizin velileri adına hepinize şükranlarımı sunuyorum.
Okulumuzun kurulmasından bu zamana kadar her zaman yanımızda olan bütün belediye başkanlarımıza ve halen belediye başkanı olan Sayın Süleyman Özkan başkanımıza da şükranlarımızı sunuyoruz. Sayın belediye başkanımız ve ekibi yakında yerleşkemize yakışır bir yemekhane yapımına başlayacaklardır. Şimdiden çok teşekkür ediyorum. Yine Simavlı hayırsever Kazcıoğlu ailesi yerleşkemize bir atölye binasını bitirdi, yakında ikincisine başlayacak çok teşekkür ediyorum. Bu güne kadar okulumuza emeği geçen tüm sivil toplum kuruluşlarına çok teşekkür ediyorum.
Yine yerleşkemize bir eğitim bloğu yapan hayırsever Eczacı Oğuz Akın’a teşekkürü bir borç bilirim. Kampüsümüze üç eğitim bloğu ve bir yönetim binası yaptıran her şeyini eğitime harcayan iki yıl önce kaybettiğimiz büyüğümüz Dr. İbrahim Naci Eren’e Allah’tan rahmet diler mekanı cennet olsun.
Sevgili gençler son söz olarak sizlerden isteğimiz;
Sizleri; bugünlere kadar her türlü fedakârlığı göğüsleyerek yetiştiren ailenizi, ülkenizi ve üniversitenizi unutmayınız. Bundan sonraki hayatınızda hepinize üstün başarılar diler, tüm yaşamınızın sağlık, mutluluk, heyecan ve başarı ile dolu olmasını temenni ediyor, tüm güzellikler sizinle olsun, yolunuz ve bahtınız açık olsun” dedi.
Daha sonra öğrenciler adına konuşmayı yapmak üzere sahneye Simav Meslek Yüksek Okulu İç Tasarım Bölümü birincisi Şeyma Nur Akçaş çıktı.
Akça, “Üniversite öğrenimimiz getireceklerini ön göremediğimiz bir dönemde yaptığımız meslek seçimi ile başladı. Zamanla düşüncelerimiz olgunlaşırken bugün geleceğe şekil verecek birer meslek sahibi bireyler olarak mezuniyetimizi kutluyoruz. İki yıl önce bize devredilen bu meşale şimdi bizden sonrakilere devrediliyor. Bu son, bizim geleceğimizi yeni bir başlangıç sağlayacak. Hepimiz buradan giderken birer kültür elçisi olarak Simav’ın güzelliklerini de kendi memleketlerimize tanıtacağız. İki yıllık eğitim sürecinde iyiyi kötüyü ayırt etmeyi, insanın insanlığın değerini kısaca vatana millete yararlı bireyler olmayı öğrendik. Bizlerin yetişmesinde olgunlaşmasında, meslek sahibi olmasında yakınımızda olan hocalarımıza, her türlü maddi manevi desteklerini bizden esirgemeyen ailelerimize teşekkür ediyorum. Öğrenim gördüğümüz süre içinde huzur ve sükûnet içinde okumamızı sağlayan Rektörümüze, Meslek Yüksek Okulu Müdürümüze, Simav Kaymakamına, Belediye başkanına, sivil toplum kuruluşlarına ve Simav halkına buradan şükranlarımı sunuyorum. ‘Eğitimdir bir milleti ya özgür, bağımsız şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır ya da milleti esaret ve sefalete terk eder” bizlerde bu söz doğrultusunda özgür bir millet olarak yaşamaya devam etmek istiyoruz’ diye konuştu.
Daha sonra alkışlar eşliğinde kürsüye gelen ve öğrencilerin isteği ile kep ve cüppe giyerek konuşmasını yapan Simav Belediye Başkanı Süleyman Özkan, “2017-2018 Dumlupınar Üniversitesi Simav Meslek Yüksek Okulu, Simav Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu’nu mezuniyet ve kep törenine hoşgeldiniz. Bugün bu törenin ilk kez Cumhuriyet meydanımızda yapılmasında benim okul idaresinden talebim oldu. Ben şahsım ve belediye olarak üniversite öğrencilerimizle halkımızın dolayısıyla Simav’ın birlikte olmasını arzu ettim. Bugüne kadar mezuniyet törenleri okul kampus alanında oluyordu. Ben istedim ki Simavlı da görsün ve bugün bu mezuniyeti yaptık. Ben de İzmir Meslek Yüksek Okulundan tam 38 yıl önce mezun oldum. Ne yazık ki böyle bir kep atma, mezuniyet töreni yaşamadım. Sene 1980. İhtilal dönemi. O kep töreninde ne yazık ki kepimi havaya atamadım. İnşallah bir öğrenci kepini verir bende onlarla birlikte havaya atarım onların sevincini ortak olurum. Sevgili öğrenci arkadaşlarım;
Hayatınızın önemli 2 yılını burada güzel hatıralar ile tamamladınız, gidiyorsunuz. Belki olumsuzluklar mutlaka olmuştur. Bunlar hayatın birer gerçeği. Ama biz sizlerden bir turizm elçisi olarak lütfen iyi gördüklerinizi gittiğiniz yerlerde anlatın. Şayet olduysa bir hata kusur, o da burada kalsın. Benimde kulağıma fısıldayın. Simav kendi içine kapanık, mazlum, güzel bir ilçedir. Termalin başkenti. Doğanın, yeşilin güzel bir ilçesidir. Ben ilçemi diğer ilçelerden üstün görüyorum. Şu gördüğünüz havayı görüyor musunuz? Her ne kadar Mayıs’ın dördü olsa da ben iddia ediyorum ki Simav Türkiye’nin hava kirliliği yönünden en temiz ilçelerinden bir tanesi. Çünkü 10 bin konuk jeotermal enerji ile ısıtılıyor. Bacalardan kükürt dioksit, karbon monoksit, karbon dioksit gazları atılmıyor. Belki de handikabımız ama sanayimizde yok. Ben iddia ediyorum ki Kaz Dağlarını aratmayacak, Karadeniz’i aratmayacak güzel bir şehirde 2 yıl boyunca bulundunuz. Bundan dolayı kendinizi de huzurlu ve mutlu hissetmeniz gerekir diye düşünüyorum. 2 yıl burada kaldınız. Öğreniminizi bitirdiniz, meslek edindiniz. İnşallah 2 yıldan sonrada kariyer yapma adına yükseköğrenime devam edeceksiniz inşallah. Yolunuz ve bahtınız açık olsun” dedi.
Konuşmaların ardından dereceye giren öğrencilere Kaymakam Türker Çağatay Halim, Simav Belediye Başkanı Süleyman Özkan, Jandarma Komutanı Binbaşı Sayit Bayramoğlu ve yüksek okulların eğitimciler tarafından plaket, başarı ve mezuniyet belgeleri takdim edildi. Sağlık Hizmetleri Meslek yüksek Okulu Öğrencileri törenle önlük giyerek, öğretim görevlisi Şaban Erdoğan’ın komutasında meslek andını içtiler.
Daha sonra MYO İnsan Kaynakları Bölümü Yöneticisi Kudret Armağan’ın önceki yıllarda da olduğu gibi komutuyla öğrenciler mezuniyetlerini havaya kep fırlatarak coşku içerisinde kutladı. Mezun üniversitelilere ve onların ailelerine, yakınlarına Simav belediyesi tarafından karanfiller takdim edilip etli pilav, ayran ikram edildi.
Mezuniyet törenine Simav Kaymakamı Türker Çağatay Halim Simav Belediye Başkanı Süleyman Özkan, siyasi partilerin ilçe temsilcileri, Simav Teknoloji Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Murat Özalp, Pazarlar MYO Müdürü Doç. Dr. Sayit Dündar Sofuoğlu olmak üzere yakın çevredeki Meslek Yüksek Okullarının yöneticileri, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Sayit Bayramoğlu, Emniyet Müdürü Aytaç Ayhan, belde belediye başkanları, resmi dairelerin müdürleri esnaf ve meslek odalarıyla birçok sivil toplum kuruluşunun yöneticileriyle Simavlılar katıldı. *Haber: Şerif Erel

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

SİMAV’DA ‘YEŞİL REÇETE‘ OPERASYONU: 3 GÖZALTI
SİMAV’DA ‘YEŞİL REÇETE‘ OPERASYONU: 3 GÖZALTI

Sahte reçete, başkasına ait reçete gibi usulsüz gereçlerle Simav’da ki bazı eczanelerden yeşil reçeteli ilaçları usulsüz temin edenlere

SİMAV’A E-SINAV MERKEZİ AÇILIŞI SÜRÜCÜ ADAYLARINI ARTIRDI
SİMAV’A E-SINAV MERKEZİ AÇILIŞI SÜRÜCÜ ADAYLARINI ARTIRDI

Simav Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu hizmet binasında 2020’nin sonunda ilk kez hizmete giren e-Sınav Merkezi, Simav’da

GÖNÜLLÜ İTFAİYECİ EĞİTİMLERİ YAYGINLAŞACAK
GÖNÜLLÜ İTFAİYECİ EĞİTİMLERİ YAYGINLAŞACAK

Simav Belediye Başkanı Adil Biçer, son gerçekleştirdiği Kasım dönemi ilk meclis toplantısı sonunda Belediye olarak yapılan hizmet ve projelerle