ZAFERİN ADI “CUMHUR İTTİFAKI”

Ana Sayfa » Simav Haberleri » ZAFERİN ADI “CUMHUR İTTİFAKI”
Paylaş
Tarih : 25 Haziran 2018 - 12:50

Pazar günü cumhurbaşkanı ve 600 milletvekilini 27.dönem için seçmek için yaklaşık yüzde 88 katılım oyuyla sandık başına giden Türkiye seçmeni, Cumhur İttifakı lehine tercihini yansıtırken Türkiye’de yeni bir dönem de başlamış oldu. Simav, Seçimlerden Cumhur İttifakının zaferle çıkmasını Cumhuriyet Meydanında havai fişekler ve seçim müzikleriyle kutlarken AK Parti İlçe Başkanı Av. Adil Biçer,
MHP İlçe Başkanı Zekeriya Sabancı, Belediye Başkanı Süleyman Özkan ile AK Parti 5.sıra Milletvekili Adayı Mehmet Kaymaz meydanı dolduran kalabalığı selamladı.

24 Haziran seçimleri AK Parti ve MHP’den oluşan Cumhur İttifakının büyük saferiyle son bulurken, Simav da bu zaferin bir parçası oldu. Kesin olmayan sonuçlara göre Simav’da ilçe genelinde Cumhurbaşkanı seçim sonuçları:
Recep Tayyip Erdoğan 31.035, Muharrem İnce: 7.519, Meral Akşener: 5.202, Temel Karamollaoğlu: 389, Selahattin Demirtaş: 127 ve Doğu Perinçek: 124 oy olarak gerçekleşirken Milletvekili seçimlerinde: Adalet ve Kalkınma Partisi: 27.002, Milliyetçi Hareket Partisi: 5.143, Hür Dava Partisi: 160, Vatan Partisi: 207, Halkların Demokrasi Partisi: 200, Cumhuriyet Halk Partisi: 5.288, Saadet Partisi: 588 ve İyi Parti: 5951 şeklinde tecelli ederken, seçimlerin kahramanları Cumhuriyet Meydanında zafer kutlaması gerçekleştirdi.
AK Parti Simav İlçe Başkan Yardımcısı Ahmet Kulat’ın yönetiminde gerçekleşen zafer kutlamasında meydanı dolduran AK Partili ve MHP’lilere ilk teşekkür konuşmasını yapan isim MHP Simav İlçe Başkanı Zekeriya Sabancı oldu. Başkan Sabancı, Cumhur İttifakının bir üyesi olarak üzerlerine düşen görevi omuz omuza vererek fazlasıyla yerine getirdiklerini ifade ederek partililerini, Simav’ın Ülkücü camiasını tüm AK Partilileri kutladığını belirtip zaferin Simav ve tüm Türkiye için hayırlara vesile olmasını temenni etti. Sabancı’nın ardından sevinçlerini ve duygularını dile getiren Belediye Başkanı Süleyman Özkan ise 24 Haziran tarihinin Cumhur İttifakı olarak elde edilen zaferle yeni Türkiye’nin kapılarının açıldığını belirtti. Özkan, “Hiç kuşkusuz bu zaferin mimarlarından birisi de partimizin en zar günlerinde yanımızda olan MHP’dir MHP’ye de sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Simav olarak bu zaferde arzumuz Mehmet Kaymaz kardeşimizin de Ankara’ya milletvekili olarak göndermekti. Olmadı. Ama bir gün Allah’ın ona da bu mutluluğu yaşatacağına inanıyor, Cumhur İttifakının kazandığı zaferin Simav’ımıza, Kütahya ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.
14 Ekim 2017 tarihinde AK Parti Simav İlçe Yönetimine seçildikleri günden bu yana mahalle mahalle, kök köy, belde belde halkla buluşan kişi olarak mikrofona çağrılan AK Parti Simav İlçe Başkanı Av. Adil Biçer meydanı dolduran partililerini ve Cumhur İttifakının önemli üyeleri MHP ve Ülkü Ocakları üyelerini selamlayarak sözlerine başladı. 24 Haziran Seçimlerine MHP ve önemli parçası Ülkü Ocakları üyeleriyle birlikte
yol aldıklarını ve bu süreci zaferle tamamladıklarını ifade eden Biçer, “24 Haziranda demokrasi tarihinin önemli bir dönemecini zaferle döndük. 24 Haziranda Türk halkı ve Türkiye kazandı. Türkiye Cumhuriyeti, bugünden sonra yeni bir statüye kavuştu. Bu statüde ilk devlet başkanı da Cumhurbaşkanımız, genel başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan oldu. Tüm Simav’a ve ülkemize hayırlı olsun” ifadesinde bulundu.
2023’e giden yolda Recep Tayyip Erdoğan’ın yanında olmaktan, yol arkadaşı olarak ilerlemekten, mücadele etmekten onur ve gurur duyduğunu anlatarak sözlerini sürdüren başkan Biçer, “Genel merkezimizin, AK Parti İl Başkanlığımızın bilgileri dahilinde yapmış olduğumuz seçim çalışmalarımızda Cumhur İttifakı olarak Cumhurbaşkanımızı devlet başkanlığına taşıdık. Bu süreçte hep yanımızda bulunan değerli belediye başkanımız Sayın Süleyman Özkan’a, AK Parti İlçe Başkanlığımızın yönetim kurulu, kadın ve gençlik kolları üyelerine İl genel ve Belediye meclis üyelerimize, MHP’nin Simav kadrolarına sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.
24 Haziran zaferinin son konuşmacısı ise AK Parti’nin Simav kökenli milletvekili adayı Mehmet Kaymaz oldu. Her Simavlı gibi seçim zaferini birlikte kutlamanın mutluluğunu yaşadığını ifade eden Kaymaz, “24 Haziran akşamında kutlu yürüyüşümüzün en güzelini ve en anlamlısını büyük bir zaferle taçlandırdık. Bu büyük ve anlamlı zafer Simav’ımıza, tüm Kütahya’ya ve ülkemize armağan olsun” şeklinde konuştu.
24 HAZİRAN SEÇİMLERİ..
Cumhurbaşkanı ve 27.dönem milletvekili seçimlerinde Simav, köy ve beldelerinde toplam 49 bin dolayında seçmen 210 sandıkta oy kullandı. Sabah saat 08.0’den saat 17.00’ye kadar devam eden oy kullanma işleminde hiçbir sandıkta seçimleri engelleyecek olay yaşanmazken, seçime Cumhur ve Millet İttifakına mensup partilerin görevlileri ellerinden gelen gayreti gösterdi. Simav Polisinin ve İlçe Jandarmasının aldığı tedbirler sayesinde oy sayım süreci de sorunsuz bir şekilde tamamlanınca Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçimlerinde Simav’da ortaya çıkan sonuç şöyle oldu:
Simav şehir merkezinde, Cuma Mahallesinde 3 sandık 775 seçmen, Çavdır Mahallesi 2 sandık 150 seçmen, Esenevler Mahallesi 4 sandık 1241 seçmen, Fatih Mahallesi 9 sandık 3245 seçmen, Hacıahmetoğlu Mahallesi Hüsüm) 2 sandık 203 seçmen, Hisarardı Mahallesi 9 sandık 3072 seçmen, Karakür Mahallesi 3 sandık 985 seçmen, Karşıyaka Mahallesi 3 sandık 804 seçmen, Kekliktepe Mahallesi 3 sandık 847 seçmen, Muradınlar Mahallesi 5 sandık Bin 672 seçmen, Sırapayam Mahallesi 1 sandık 265 seçmen, Tabakhane Mahallesi 3 sandık 855 seçmen, Tepecik Mahallesi 2 sandık 397 seçmen, Yeni Mahalle 2 sandık 588 seçmen, 4 Eylül Mahallesinde ise 6 sandıkta Bin 995 seçmenin oy kullanması öngörülen seçimlerde İlçe Seçim Kurulu’nun aldığı önlemler sorunsuz bir seçim gerçekleşmesine neden olurken, seçmenlerin sandık başlarına gelmelerinde, getirilmelerinde yaşanan güzellikler de tarihe geçti.
Yaşlı eşinin koluna girerek, yanına 3 torununu alarak, tekerlekli engelli aracında torununu kucağına alıp sandığa koşanlar, seçmen pusulasının kendisine ulaştırılmaması nedeniyle seçmen pusulasını ya da oy kullanacağı sandığı, seçmen listelerinde adını arayanlar (en çok Fatih Mahallesi Muhtarlığında yaşandı), kimliğini bulamayıp İlçe Nüfus Müdürlüğü’nün yolunu tutanlar, sadece hasta ve engellilerin oy kullanması için bu seçimde ilk kez oluşturulan Seyyar Sandık’ta oy kullananlar, kahve ve lokallerin oy kullanım sürecinde kapalı tutulması, insanların cep telefonlarıyla seçimlerle ilgili haberlere yoğunlaşması, televizyonlarda seçim sonuçlarının nüans farklarıyla sonuçları dakika dakika yansıtması ve manipülasyon iddiaları 14 Haziran Seçimlerinin unutulmaz anıları arasında yer alacaktır.
24 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE TÜRKİYE’NİN YAŞADIĞI DİĞER İLKLER:
Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulduğu günden bu yana gerçekleştirdiği cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ve genel seçimlerde yeni bir döneme girildi. 56 milyon dolayındaki seçmen, 95 yıl sonra ilk kez yürütmeyi ve yasamayı aynı anda seçmek için sandık başına gitti. 16 Nisan 2017 halkoylamasıyla kesinleşen yeni hükümet sistemi kapsamında bir dizi değişiklik 24 Haziranda ilk kez uygulandı. 600 milletvekili ile oluşacak 27. Dönem Meclis’ini ve 13. cumhurbaşkanını seçmek için yapılacak seçimler ve yeni sistemin “ilk”leri şöyle:
İKİ SEÇİM, TEK ZARF
24 Haziran ilk kez cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimleri birlikte yapıldı. Cumhurbaşkanı adaylarının ilk kez halkoyuna sunulduğu 28 Ağustos 2014 seçiminin ardından bu kez cumhurbaşkanı adayları, 16 Nisan referandumu ile değişen hükümet yönetim sistemi kapsamında bu kez milletvekili adaylarıyla birlikte sandığa gitti. Bu zamana kadar özellikle yerel seçimlerde her pusulayı ayrı zarfa, hatta sandığa atmaya alışık olan seçmen, bu kez iki farklı pusulayı aynı zarfa koyup aynı sandığa attı.
PARTİLİ CUMHURBAŞKANI
Geçen seçimden farklı olarak, 16 Nisan referandumu ile gerçekleşen Anayasa değişikliği, partili cumhurbaşkanına imkân tanıdığı için bazı cumhurbaşkanı adayları, aynı zamanda partisinin genel başkanı olarak kendi belirlediği milletvekili aday listeleriyle seçmenin önüne çıtı.
İLK İTTİFAK
Bazı partiler ilk kez yasal olarak pusulada görülecek şekilde ittifakla seçime girdi. AK Parti, MHP ile Cumhur İttifakı; CHP, İYİ Parti ve Saadet Partisi Millet İttifakı çatısı altında seçime girdi. BBP adayları AK Parti listesinde, DP adayları İYİ Parti listesinde oldu. Hüda-Par, HDP ve Vatan Partisi seçime ittifak yapmadan girerken bunlar içinden Meclise giren sadece HDP oldu.
BARAJLI BARAJSIZ
Seçim sistemine göre bir partinin Meclis’e milletvekili sokabilmesi için Türkiye çapında oyların yüzde 10’undan fazlasını alması gerekiyor. Ancak partiler arası ittifak yasal hale geldiği için ittifaktan tek parti bile yüzde 10’u geçse, çatısı altındaki partiler de barajı geçmiş sayılacaktı. Bu ilk kez yaşandı ve gerçekleşti.
BAŞBAKANLIK
Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde hükümet artık cumhurbaşkanının Meclis içi ve dışından atayacağı bakanlardan oluşacak. Böylece Türkiye Cumhuriyetinin son başbakanı da resmi olmayan sonuçlara göre Binali Yıldırım oldu.
İLK KADIN
İYİ Parti Genel Başkan Meral Akşener, ilk kadın cumhurbaşkanı adayı olarak tarihe geçti.
CEZAEVİNDEN İLK ADAY
Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, cezaevinden cumhurbaşkanı adayı olan ilk isim olarak 24 Haziran’da yarıştı. Sosyal medya hesabı üzerinden mesajlarla kampanya yapan Demirtaş’ın TRT’nin cezaevinde kayda aldığı propaganda konuşmasının yayınlanması da bu seçimler öncesinde bir ilk olarak tarihe geçti.
İLK TUR OLMAZSA
Cumhurbaşkanlığı seçimi ilk turda sonuçlanmazsa ikinci tur 8 Temmuz’da yapılacaktı. Ama kesin olmayan sonuçlara göre Cumhurbaşkanlığı seçimi için ikinci tur seçime gerek kalmadı.
SEÇMEN SAYISINDA ARTIŞ
Yurtiçi ve yurtdışı toplam seçmen sayısı 59 milyon 354 bin 840’a ulaştı. 56 milyon 322 bin 632 seçmen, yurt içinde 180 bin 65 sandıkta oy kullandı. Son yapılan 16 Nisan 2017 referandumunda 55 milyon 319 bin 222 kayıtlı seçmen için 167 bin 69 sandık kurulmuştu. Böylece son yapılan seçimden bugüne yurtiçinde seçmen sayısı 1 milyon 3 bin 410 (yüzde 2) arttı.
YURTDIŞI SEÇMEN
Yurtdışı seçmen kütüğüne kayıtlı seçmen sayısı 3 milyon 47 bin 323. Referandumda bu rakam 2 milyon 972 bin 676 idi. Artış 74 bin 647 oldu. 24 Haziran cumhurbaşkanı ve milletvekili genel seçimi için yurtdışında 60 ülke, 123 temsilcilikte kurulan sandıklarda 19 Haziran’a kadar oy kullandı. Gümrük kapılarındaki oy verme işlemleri ise 24 Haziran saat 17.00’ye kadar devam etti.
BAŞBAKAN ARTIK YOK
YÜRÜTMEDE İLK: Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan yemin ettiği gün göreve başlayacak. Milletvekillerinin yemin etmesi ile 27. Dönem Meclis’i göreve başlayacak. Ardından cumhurbaşkanı yemin edecek. Bu süreçte Başbakan Binali Yıldırım yemin tarihine kadar görevini sürdürecek.Yeni yürütme modeli cumhurbaşkanının yemin töreninden sonra hayata geçirilecek. Cumhurbaşkanı, Meclis dışından isterse milletvekillerinden Bakanlar Kurulu oluşturacak, Bakanlar Kurulu Meclis’ten güvenoyu almayacak. Cumhurbaşkanı, başbakan ve Bakanlar Kurulu’nun tüm yetkilerini ve kararname çıkarma yetkilerini kullanmaya başlayabilecek.
Cumhurbaşkanı, ilk iş olarak Bakanlar Kurulu’nun yapısını değiştirecek. Başbakanlık ortadan kalkacak. *Haber: Şerif Erel

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

HİKMEM’DE LİSE DİPLOMASI FARK DERSLERİ İÇİN TELAFİ EĞİTİMİ BAŞLADI
HİKMEM’DE LİSE DİPLOMASI FARK DERSLERİ İÇİN TELAFİ EĞİTİMİ BAŞLADI

Milli Eğitim Bakanlığınca 09.12.2016 tarihinden itibaren Mesleki Eğitim Merkezleri örgün ve zorunlu eğitim kapsamına alınmasıyla Mesleki

ŞEREF KOLEJİNİN KONUKLARI “PAZARLAR PROTOKOLÜ”
ŞEREF KOLEJİNİN KONUKLARI “PAZARLAR PROTOKOLÜ”

Simav’ın eğitim dünyasında her geçen yıl yıldızı parlayan Özel Şeref Koleji, başarıları kadar okulda uygulanan eğitim ve öğretim

RİSKLİ ÇALIŞMA ENERJİ KESİLMEDEN YAPILDI
RİSKLİ ÇALIŞMA ENERJİ KESİLMEDEN YAPILDI

Demirci- Simav ve Simav-Gediz elektrik enerji hatları uzman ekipler tarafından enerji kesilmeden başarıyla yapıldı. Konu hakkında açıklamada